Aktuality

02.12.2013
Diktát korporátní psychopatie

Je vrcholným číslem manipulátora, když se podaří zaměnit prostředek k dosažení cíle s cílem samotným.

Položme si kardinální otázku: „Je hospodářský růst prostředek nebo cíl?              

Co pro Váš život znamená, když se ústy ekonomického experta dovíte, že HDP nám vzrostl nebo klesl. Například 1,6% místo předpokládaných 1,8%. Máme být smutní nebo mít obavy? Co vlastně vypovídá toto statistické číslo o kvalitě našeho života? Obávám se, že jen málo. Paradoxně vyšší hospodářský růst může naopak hovořit také o kořistnickém chování lidí na tomto světě, o drancování zdrojů, o stavění developerských projektů, které nikdo nepotřebuje, o zmařené lidské práci vynaložené na uspokojení uměle vyvolaných potřeb…

„Hospodářský růst“ je zcela jistě prostředkem k tomu, aby se nám lidem žilo lépe. Místo toho moderní ekonomické inženýrství povýšilo růst HDP na „zlaté tele“ a učinili jsme z něho cíl. Cílem tedy není lepší život společnosti, cílem je hospodářský růst samotný, který je v dnešním postmoderním světě reprezentován konzumem ve všech jeho podobách.

A aby se konzumní monstrum nezaseklo, jsme dokonce našimi ekonomickými guru nabádáni k utrácení svých úspor. Máme tedy fakticky zchudnout jen proto, abychom udrželi status quo, že musíme neustále růst. V boji za nekonečný růst se moderní finanční inženýři nezdráhají manipulovat vším, co je manipulovatelné – úrokovými sazbami, které lze pokládat za „DNA finančního systému“ nebo kurzem měny, případně astronomicky zvyšovat zadlužení. Co na to tom, že tato cesta vedla v dějinách lidstva vždy do finanční záhuby. Nejdůležitější je ekonomický růst za jakoukoliv cenu. S mesiášským výrazem ve tváři předstupují před nás a podávají nám vysvětlení, zaštiťujíce se teoriemi slovutných nositelů Nobelových cen za ekonomii. Opravdu to ti Keynesové, Friedmani a jiní mysleli takto? Každých 10 let kolosální bublina a následná krize, která otřásá základy finančního systému?

Tomáš Baťa jednou řekl, že „…krize je jen jiný výraz pro mravní bídu.“

V televizním pořadu „Ryba smrdí od hlavy“, odvysílaném na ČT 2 nedávno, si autoři snímku vzali na mušku naše „špičky“. V  průzkumu mezi 203 vysokými manažery, viceprezidenty a lidmi s velkou mocí v obrovských korporacích odhalují fakt, že 8-9 z nich vykazují horní limity hodnot, které řadí člověka do kategorie psychopatů. Označují je za tzv. korporátní psychopaty. Jsou to lidé bez empatie, nikdy necítí pocit viny a netrpí výčitkami svědomí…Tito lidé pohybují miliardami dolarů. Celý pořad ke zhlédnutí zde:
 http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10439752092-ryba-smrdi-od-hlavy/21238255561/

Je dokázáno, že stačí, aby 5-6% lidí se začalo chovat jinak a ostatní je následují. Vraťme tedy „zpět do hry“ obyčejný selský rozum.