Aktuality

03.06.2014
„Euro nikdy nebude solidní měna.“

Mainstreamová média dávají prostor pouze názorům, které jsou v souladu s mocenským status quo. Přinášíme Vám také názory jiných intelektuálních evropských špiček, které nesdílí obecná dogmata, například, že Euro jako měna nemá žádnou jinou alternativu.

Dr. Phil. Bruno Bandulet – německý ekonom, filozof, autor a vydavatel.


 

Dr. Bruno Bandulet byl od počátku silným kritikem projektu společné evropské měny a mnoha jeho projekcím dává historie bohužel za pravdu. Z rozhovoru pro pro aurum OHG vybíráme část.

pro aurum: Pane doktore. Podle Vašich slov dospěla Evropa k předvečeru další měnové reformy. Mohl byste tento vágní časový horizont konkretizovat?
Dr. Bandulet:  To je pochopitelně těžké konkretizovat. Nezávisle na tom musíme ještě v tomto desetiletí počítat s další velkou finanční krizí. Pak bude záležet na tom, jak vlády a centrální banky budou reagovat. Myslím, že opět přelijí trhy záplavou peněz, aby následně ztratily kontrolu nad inflací. Nakonec budou muset být dluhy seškrtány, avšak prostředky moderní peněžní politiky je možné toto drama značně dlouho protahovat. Myslím, že nakonec vše směřuje k měnové reformě.

pro aurum: Zatím, zdá se, pohlížejí němečtí střadatelé na Euro sice kriticky, ale soudě podle astronomických sum ležících na běžných a spořicích účtech to vypadá, že základní důvěra tu pořád ještě je. Jaký spouštěč by mohl touto důvěrou otřást?
Dr. Bandulet: Musíme vidět, že tato zdánlivě dobrá nálada vychází z toho, že velcí spekulanti a hráči na kapitálovém trhu z New Yorku a Londýna kupovali evropské dluhopisy a akcie a hnali tak jejich kurzy vzhůru. Počítám s tím, že tito hráči začnou ještě v letošním roce tato aktiva prodávat. A tím se to začne obracet. Myslitelné také je, že některý stát o své vůli vystoupí z EU.

pro aurum:  Zlato potvrdilo po tisíciletí, že dokáže zachovat svou kupní sílu. Jaký podíl na finančním majetku by mělo podle Vašeho názoru tvořit zlato?
Dr. Bandulet: Myslím, že podíl 20% by to mohl být. Je to také určitá otázka „chuti“. V principu by měl mít každý tolik zlata, aby mohl dobře spát.

pro aurum: Můžete jako vyložený euroskeptik dát znejistěným Němcům aspoň trochu naděje? Nevidíte přece jen světlo na konci tunelu?
Dr. Bandulet:  Se světlem na konci tunelu to může být tak, že se stejně dobře může jednat o protijedoucí vlak. Nevidím nic, co by mohlo z Eura udělat solidní měnu, ve které by měli Němci šetřit a stavět své důchodové pilíře, a o to tu přece běží. Obětovat německou marku a zbavit moci Bundesbanku byla nejhorší chyba německé politiky od roku 1948.