Aktuality

11.11.2013
Jak dlouho ještě může být dojeno německé vemeno?

Vrcholné evropské autority nám ústy mainstreamových médií opakovaně prezentují zprávy, jak miliardové balíky na záchranu předlužených zemí EU začínají účinkovat, jak vlády potrefených zemí uvádějí do praxe potřebné reformy, a jak státní deficity klesají a podobně.
Realita však vypadá poněkud jinak. Podívejme se do Řecka. Evropská komise (EK) v roce 2012 předpověděla ekonomický růst. Podle čísel Eurostatu se však HDP propadlo o více než 6%. Po oživení tedy ani stopy. Ba naopak, v pořadí již třetí záchranný balík je pro Řecko nejpravděpodobnějším scénářem.

Prognózy a realita leží daleko od sebe

Z neméně optimistických modelů vycházejí potírači dluhové krize pro Španělsko a Itálii. Předepsaná opatření ke snížení dluhů rozpočtů směřují k omezení státních výdajů zadlužených zemí. Snížené výdaje však podvazují ekonomický růst, čímž se roztáčí začarovaný kruh. Kardinální otázkou tedy je, jak silné mají být úspory, aby nepodlomili ekonomický růst, nutný k vybřednutí z dluhů?
EK vychází ve svých modelech z fiskálního multiplikátoru na úrovni 0,5 (= to znamená, že pokud vláda krátí výdaje do ekonomiky o 1 Euro, projeví se to propadem výkonnosti ekonomiky o 50 centů). Ovšem Mezinárodní měnový fond ve své analýze 28 průmyslových zemí od roku 2010 došel k multiplikátoru mezi 0,9-1,7.  Přesto EK setrvává ve svých prognózách na této super optimistické hodnotě 0,5.
Proč? Protože hodnoty vyšší než 1 zbavují úsporné balíky smyslu. Způsobují reálnou kontrakci výkonnosti ekonomiky a tedy prohloubení dluhů.

Jak dlouho může fungovat účelový optimismus?

Stručně řečeno, až německá dojná kráva přestane dávat mléko. Volební výsledek 4,7% pro politickou stranu Alternativa pro Německo, která má, mimo jiné, ve svém programu odchod od společné měny, nelze pokládat pro stranu, která vznikla pouhých 7 měsíců před volbami za neúspěch jen proto, že se okamžitě nedostala do Bundestagu. Uvědomíme-li si, kolik nespokojených občanů přestavuje 4,7% v 80 miliónovém Německu…
Ve své knize „ Státní bankrot přichází“ prognózuje autor Dr. Michael Grandt odchod Eura v následujících 5-7 letech. V roce 2010, kdy byla kniha vydána, obdržel autor nespočet e-mailů, proč očekává měnovou reformu již tak brzy. Dnes dostává dotazy, proč až tak pozdě…

Jak se připravit na možný „černý“ scénář?

Nenechejte se ukolébat jen proto, že palcové titulky o dluhové krizi zmizely z médií. Má to svou vlastní logiku. Člověk nedokáže vnímat nebezpečí se stále stejnou intenzitou, a tudíž ji postupně vytěsňuje ze svého vědomí. Ani média v  době infotainmentu nemají zájem prodávat „zboží“, o které slábne zájem. Nic to však nemění na faktu, že naše dluhy rostou automaticky každou minutou. Proto dobře zvažte, zda své vydělané a velkoryse zdaněné peníze investujete do státní půjčky nebo třeba do aktiva, které po 2 500 let plní bez jediného zaváhání funkci peněz a které ještě nikdy v lidských dějinách nezbankrotovalo.

Sám velký mistr výroby virtuálních peněz Alan Greenspan řekl: „Kdo má zlato, má vždy peníze.“