Aktuality

11.04.2011
Jakou informační hodnotu mají vlastně statistiky ?

Jiný klasik (W. Churchill) svého času poznamenal, že nevěří statistikám s výjimkou těch, které sám zfalšoval...

 

Jakkoliv se nám podobné bonmoty zdají býti vtipné, legrace může končit, když si uvědomíme, jak silně jsou naše životy ovlivňovány statistikami všeho druhu a jak mnohdy závážná strategická rozhodnotutí (důchodová reforma?), která ovlivňují životy nás všech, jsou přijímána na základě statistik.

 

O věrohodnosti oficiálních statistik si musí udělat názor každý sám...

 

Takže zde jen několik málo ukázek a postřehů z posledních dní:

 

HN dne 10.3.2011 přinesly ve článku „ Z dat o dovozu a vývozu se vypařilo 146 miliard korun“.

Statistikové totiž až dosud započítávali i hodnotu, kterou u nás vyráběnému zboží dala značka zahraniční firmy. Stručně řečeno, místo přebytku obchodní bilance +123 miliard Kč máme schodek 23 miliard. Jak máme tedy rozumět metodice těchto čísel? Znamená to, že předchozí čísla jsou zatížena stejnou chybou? Tato čísla jsou ale zase základem pro sestavovaní různých rozpočtů apod....

Pro laika vysvětleme na příkladu osobních financí: Jako rodina plánujete dovolenou a počítáte s tím, že Vám finanční úřad vrátí daně ve výši 123 tis. Kč. Ukáže se však, že jste neporozuměli správně metodice vyplnění daňového přiznání a místo přeplatku 123 tisíc Kč musíte doplatit 23 tisíc korun. Přejeme hezkou dovolenou.

 

Že Řekové a Italové kretiavně zacházeli se svými statistikami tak, aby „splnili“ maastrichtská kritéria pro vstup do měnové unie, je notoricky známo. A výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Ba co více, Řekové vyzývají EU, aby vystoupila proti ratingovým agenturám, které snížily bonitu země o další 2 stupně. Inu, i nahý císař si přál, aby byly obdivovány jeho nové šaty. Až malé dítě vykřiklo.....(však víte co vykřiklo...).

 

Další statistika (kéž by byla také nepravdivá) říká, že peněžní báze USA stoupla jen za 1. čtvrtletí 2011 o 339 miliard USD. Další bezcenné peníze v oběhu. Reakce Billa Grosse, šéfa největšího správce  dluhopisových fondů na světě (společnost PIMCO - ve správě 237 miliard USD), prodala veškeré americké státní dluhopisy z fondu v celkovém objemu 28 miliard USD.

 

Co si z toho vzít?
Vezměte vlastní rozum do hrsti, každou statistiku posuzujte kriticky a ptejte se, komu slouží.