Aktuality

20.08.2015
MNOŽÍ SE SIGNÁLY, ŽE ZLATO JE NA POČÁTKU NOVÉHO VZESTUPNÉHO TRENDU

Utíkat před nebezpečím stejným směrem jako všichni ostatní je přirozená reakce člověka, která se otiskla do našeho genetického vybavení za tisíce let lidského vývoje.
Avšak právě při investování nás tento masově psychologický fenomén většinou staví na stranu poražených.

Vydělat znamená dělat opak toho, co dělají ostatní. Nejúspěšnější investoři vydělali právě proto, že viděli příležitosti tam, odkud jiní panicky prchali.

A právě v takové situaci se právě nachází zlato. Po čtyřech letech poklesů o 45% si začínají významní investoři všímat této „vybombardované“ branže a začínají přesunovat kapitál z akciových trhů, které za stejné období posílily o mnoho desítek procent, právě do fyzického zlata a akcií zlatých dolů, které oslabily dokonce oproti svému vrcholu o více než 75%.

Obrázek 1: Vývoj ceny zlata od roku 2011 dodnes (zdroj pro aurum-ariva.de)


Jeden z nejúspěšnějších spekulantů všech dob Henry Druckenmiller podle údajů SEC (komise pro dozor nad kapitálovými trhy v USA) koupil aktuálně podíly na zlatém ETF fondu za 300 miliónů USD a k tomu za 20 miliónů USD akcie jednoho z největších těžařů zlata na světě  Newmont Mining.
Druckenmiller je známý tím, že své pozice buduje po částech. Nikdy nenakupuje najednou. Je tedy jisté, že se zde jedná jen o „první porci“.

Sentiment kolem zlata však i nadále zůstává špatný. To je dobré znamení rezignace trhu a jedna z podmínek vzniku nového trendu. Vždyť zlato v Eurech posílilo od svého minima 859 Euro/unci z přelomu roku 2013/2014 o více než 15% a stěží naleznete v mainstreamových médiích pozitivní doporučení pro zlato a vzácné kovy. Jako obvykle se z těch samých médií jednou opět dočtete, že investoři, kteří investovali do zlata, dosáhli „pohádkových“ zisků. To už ale bude zase doba, kdy byste měli prodávat a poohlédnout se po jiné „vybombardované“ branži.

Při investování platí:
 „Trendy se rodí ve strachu a umírají v euforii.“