Aktuality

18.11.2013
Občane, nespoř! Utrácej!

„Svět chce být klamán“ praví klasik. Proto od dětství milujeme cirkus, triky a iluze. Avšak když vyjdeme z manéže, je nám jasné, že jsme v realitě.

V naší realitě nám finanční inženýři a iluzionisté předvádějí jiná kouzla. Například, jak si manipulacemi s kurzem koruny nebo úrokovými sazbami vynutit hospodářský růst. Chceme mít slabou korunu, abychom více vytěžili z našeho exportu nebo dokonce abychom podnítili lidi k utrácení. Čtete správně – k utrácení!  Nikoliv ke spoření! Stará ctnost – spoření, tedy vytváření rezerv a zdrojů pro investice již není „IN“. Jistě. Proč by občané měli šetřit peníze jako zdroj pro společenské investice, když si v dnešním „postmoderním“ světě mohou vlády nechat centrálními bankami vytisknout libovolné množství peněz na dluh.

Takže občane, nespoř, utrácej!
Kupuj věci, které nepotřebuješ, pokud možno za peníze, které nemáš, abys zaimponoval lidem, na kterých ti nezáleží. Oddej se dluhovým orgiím, stejně jako Tvá vláda. Opíjej se snadno dostupným konzumem a nic se nestarej o svou budoucnost. Ekonomové nekonečného růstu, finanční inženýři, státem placení iluzionisté a mesiáši se o Tebe postarají a ty přispěješ, aby náš „kulturista“ HDP opět zbytněl ve své muskulatuře další dávkou anabolik ve formě dalších vytištěných peněz.
Další poselství zní: oslabujeme korunu, protože potřebujeme dosáhnout inflačního cíle. To je poctivé a férové. Alespoň takto otevřeně přiznat, že se snaží centrální banka potrestat ty zodpovědné finanční represí, tedy nižší kupní silou uspořených peněz v budoucnu. Že dostanete úroky? Jistě, ty jsou v globálním měřítku ale tak nízko, jako ještě nikdy od počátků sledování jejich hodnot – od roku 1694 ve Velké Británii nebo od roku 1790 v USA.

Chceme mít slabou měnu. Ale to chtějí všichni.
Chtějí to Japonci, Číňané, Američané, Evropané, Brazilci, Švýcaři…Jak mohou mít všichni slabou měnu? Opravdu jsme odstartovali závod o to, kdo bude nejslabší a tudíž nejlepší? Je tomu skutečně tak.

Hodnota měnového koše ve srovnání se zlatem

Tato grafika ukazuje, jak papírové měny dramaticky ztrácí svou kupní sílu vůči zlatu. Ukazuje, kam vede „politika nekonečného růstu poháněného tištěnými penězi“. Toto je výsledek odchodu od finanční politiky krytí peněz zlatem, případně jinými aktivy. Výsledek finančního inženýringu, o kterém lze říci jen tolik, co již trefně poznamenal již Voltaire: „Hodnota papírových peněz se dříve nebo později vrátí k jejich vnitřní hodnotě, tedy k nule.“

A nenechejte se mást utěšováním státem dobře zaplacených expertů. Jeden veselý bonmot praví:  „Poslední, co uslyšíte, dříve než se zeměkoule rozpadne na prach, je volání experta, že něco takového je vyloučeno.“

A citát do třetice a na závěr: „ Kdo má zlato, má vždy peníze.“ Alan Greenspan.