Aktuality

02.04.2015
POZOR, TADY KONČÍ LEGRACE – RAKOUSKO RUŠÍ GARANCI STÁTU ZA BANKOVNÍ VKLADY

„Dluhová krize je zažehnána.“
„Tiskem peněz (kvantitativním uvolňováním) se startuje ekonomický růst a tudíž i blahobyt.“
„Oslabování vlastní měny je záslužná měnová politika.“

     To je pouze zlomek dnešních ekonomických sofizmat, kterými je veřejnost neustálým opakováním infikována tak, že již nepřemýšlí nad jejich pravdivostí a už vůbec ne nad důsledky pro náš majetek a svobodu.

     Selský rozum přitom velí uznat dluhovou krizi za „zažehnanou“ teprve tehdy, když jsou dluhy spláceny nebo alespoň dále nerostou. Kdyby tisk peněz skutečně startoval ekonomický růst, musela by být Zimbabwe nejbohatší zemí světa, neboť tam se tisklo peněz nejvíce. Tvrzení, že slabá měna je dobrá pro ekonomiku, je stejně absurdní jako fotbalové mistrovství světa, ve kterém se každý tým snaží prohrát co možná nejvyšším rozdílem a nastřílet co možná nejvíce vlastních gólů.

     Cílem tohoto zamyšlení není kazit náladu před Velikonocemi. Nicméně některé artikly v německém tisku mají tak vysokou důležitost, že na ně musíme upozornit. Neboť tady lidově řečeno „končí sranda“.

Rakousko jako první země ruší garanci státu na bankovních kontech

     Jinými slovy, pokud půjde některá rakouská banka ke dnu, půjdou s ní i vklady jejich klientů bez jakékoliv náhrady. Jedná se o směrnici EU přijatou už před 2 lety, která bude postupně zavedena ve všech zemích EU (http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/30/es-wird-ernst-oesterreich-garantiert-die-sparguthaben-nicht-mehr/).

Politika nulových úrokových sazeb je předehrou před zrušením hotovostních peněz

     Hlavní analytik německé Baader Bank Robert Halver je přesvědčen, že současná měnová politika záporných úrokových sazeb povede ke zrušení hotovostních peněz. Halver  tvrdí, že pokud k tomu dojde, pak se nikdo nemůže bránit proti vyvlastnění. Míní tím například, že stát může zavést například úrok -5% p. a.  A nikdo už nemůže své peníze z banky vyzvednout a schovat. Strach vládnoucích z runu na banky je veliký. Samozřejmě, že se takové opatření lidem „prodá“ jako boj proti terorizmu, narkomafiím, dětské pornografii a jiným bohulibým úmyslům. Ochrana občana nezná hranic (http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/04/01/schuldenkrise-baader-bank-erwartet-abschaffung-des-bargelds-in-europa/).

Francie drasticky omezuje použití hotovostních peněz

     Francie zavadí od září letošního roku razantní opatření k omezení plateb v hotovosti. Platby v hotovosti budou možné jen do 1 000 Euro. Opatření se týká také zlata (http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/24/frankreich-schraenkt-verwendung-von-bargeld-drastisch-ein/).