Aktuality

07.10.2013
Přečetli jsme za Vás: „Dlouhodobý býčí trh zlata pokračuje.“ (Handelsblatt)

Obrat trendu přichází především od velkých burzovních zlatých fondů, u kterých agentura Bloomberg po značných odprodejích registruje opět přílivy. U všech kotovaných fondů v úhrnu se jedná o přírůstek 160.000 uncí na aktuálně 62,755 miliónů uncí.

Stoupající ceny mají několik důvodů. Například spekulanti, kteří i nadále sázeli na výrazný pokles zlata, jenž se však pro ně překvapivě nedostavil, musí aktuálně vyrovnat své pozice zpětným nákupem zlata, čím razantně stoupá poptávka po zlatě a tudíž i jeho cena.

„Handelsblatt“ jde ve své analýze dále a publikuje asi nejdůležitější poznatek: Propad ceny zlata nebyl důsledkem slabé poptávky po slitcích a mincích. Stejně tak jen podmínečně obstojí jako argument výprodeje zlata zlatými fondy. Více se o to zasloužily velké banky jako Goldman Sachs svými cílenými negativními komentáři, kterými torpédovaly zlato jako investiční médium a tím vyhnaly mnoho investorů z tohoto „bezpečného přístavu“. Důvod tohoto manévru se brzy ukázal: Goldman Sachs ve stejný čas kupoval fyzické zlato a budoval své zlaté rezervy.

Pro zlato vidí „Handelsblatt“ ty nejlepší perspektivy – i bez politiky nulových úrokových sazeb a nákupu dluhopisů centrálními bankami. Po konzistentním ekonomickém růstu zatím není ani vidu ani slechu, zatímco astronomické zadlužení USA roste přímo před očima. Rovněž v Japonsku právě selhává extrémní varianta politiky měnového uvolňování (QE) nastartovaná teprve v dubnu letošního roku. Sečteno a podtrženo: ke zlatu v roli „bezpečného přístavu“ lze jen těžce nalézt alternativu.