Aktuality

02.10.2015
Švýcarsko zahajuje vyšetřování bank kvůli podezření z ilegálních manipulacím s cenou zlata

Několik velkých světových bank se dostává do hledáčku švýcarského antimonopolního úřadu. Banky jsou podezřelé z ilegálních manipulací s cenami vzácných kovů.
Před čtyřmi lety stála unce zlata 1900 USD. Od té doby její cena klesá a v současné době se pohybuje nad úrovní 1100 USD.
Nyní se ukazuje, že velcí hráči, mezi které patří banky a finanční koncerny, ne vždy operují s legitimními a povolenými prostředky.
Švýcarský antimonopolní úřad zahajuje vyšetřování proti Deutsche Bank, švýcarským bankám UBS a Julius Bär, britské HSBC a Barclays, americké Morgan Stanley a japonské firmě Mitsui. Všechny jsou v podezření z ilegálních cenových dohod a manipulací s cenou vzácných kovů, především zlata (zdroj).


O podezřelých cenových propadech zlata jsme se zmiňovali již na více místech. Vícekrát jsme si všimli situací, které odporují zdravému rozumu. Jako například prodeje obrovských objemů „papírového“ zlata přes termínový trh (tzv. futures) a jejich načasování ve dnech a denních nebo nočních časech, kdy je likvidita a aktivita trhů velmi nízká. Při takové operaci může dotyčný aktér snadno předvídat, že s tímto prodaným objemem na velmi mělkém trhu může způsobit velmi razantní propad ceny.

Nechceme spekulovat, komu a proč se takové propady ceny zlata hodí. Faktem je, že zlato a jeho cena funguje jako „lakmusový papírek“ a leccos vypovídá o zdraví systému, který je postaven na kultu centrálního bankovnictví a politice potištěného papíru jako léku na astronomické předlužení celé západní civilizace. Spontánně prudce rostoucí cena zlata by mohla totiž poukázat na rostoucí nedůvěru v současný finanční systém.

Snad žádný jiný výrok nevystihuje vztah „moderních“ ekonomů ke zlatu lépe, než výrok rakouského ekonoma Josefa Aloise Schumpetera: „Moderní ekonomické myšlení nemá zlato rádo, neboť zlato vyzrazuje nemilé pravdy.“
Ano, nemilé pravdy o předlužení a rostoucí finanční represi státu na občanovi. O té otevřené- ve formě stále vyšších daní, odvodů a poplatků, ale i o té skryté- například dlouhodobé nulové úroky na kontech bank nebo postupné zbavování kupní síly našich úspor v důsledku politiky dluhů a tisku peněz k jejich pokrytí.


V obou případech sehrává zlato svou nezastupitelnou roli v  rodinném majetkovém portfoliu jako super-pojistka proti všem neblahým scénářům.
Věříme, že se brzy dočkáme dne, kdy bude cena zlata tvořena spontánně na základě reálné nabídky a poptávky a nikoliv cenovými deformacemi a manipulacemi. Cena zlata by pak mohla být pro mnohé velkým překvapením.  Držíme švýcarskému antimonopolnímu úřadu palce…