Aktuality

12.11.2014
“VZÝVÁNÍ ZLATÉHO TELETE”

     Zajímavou zprávu přinesl server OnVista: “Prorocká firma vidí přicházet recesi”. Na této zprávě není na první pohled nic moc zajímavého, neboť v tomto směru není jediná a ani první. Zajímavější však je, že tato predikce přichází od relativně malé poradenské firmy jménem “Jerome Levy” a tyto jsou přijímány za oceánem s vysokou vážností. Důvod? Zakladatel firmy, pan Jerome Levy, předpověděl “Černý čtvrtek” na konci 20-tých let. Podle agentury Bloomberg prodal Levy v roce 1929 po uveřejnění rozsáhlé analýzy své akcie, než došlo ke krachu na newyorské burze. O 80 let později firma opět prokázala dobrý odhad situace. V únoru 2007 předpověděla, že krize s hypotékami zachvátí celý finanční systém a v říjnu téhož roku varovala před bezprostřední blízkostí recese v USA – a opět měla pravdu. Nyní, v závěru roku 2014, varuje šest analytiků téže firmy své klienty, že s 65%ní pravděpodobností nastane v roce 2015 hospodářská recese, která způsobí propad také v USA.

     Uvidíme, zda Levy i tentokrát bude mít pravdu. Pokud ano, pak by to představovalo špatnou zprávu pro finanční trhy, které se nacházejí na svých historických maximech. Tato maxima jsou více výsledkem měnové politiky centrálních bank postavené na bezuzdném tisku peněz, tedy bublinou. Snaha touto politikou přivolat hospodářský růst však spíše připomínají “vzývání zlatého telete”. Tato “nekonvenční” opatření pojmenována eufemisticky jako “kvantitativní uvolňování” se však zjevně míjejí svým účinkem. V praxi to vypadá tak, že po tisku peněz následují optimistické odhady růstu, které jsou od tohoto okamžiku kus po kuse revidovány zpět. Dnešní německá revize odhadů růstu pro rok 2015 je toho dokladem.

     Zlato po třech letech cenových propadů jakoby ztratilo svůj nimbus “bezpečného přístavu”. Kdo však má stejný názor jako Levy, měl by již v předstihu zvážit, zda pár zlatých slitků nebo mincí nepřispěje ke klidnějšímu spánku i v roce 2015.