Aktuality

27.06.2012
Zlato bylo, je a vždy bude jedinou pravou měnou světa.

 

Současná finanční krize je krizí systémovou. Na rozdíl od krizí cyklických je typická tím, že staré recepty boje s ní přestávají fungovat.

Naše „moderní“ předlužené systémy nelze vyléčit ještě většími dluhy.
Je úsměvné naslouchat názorům expertů opřeným o argument, že například Česká republika je v relativním srovnání na tom ještě „docela dobře.“

„Docela dobře“ = máme cca 1,5 bilionu státního dluhu a každý rok k němu přidáme nový deficit kolem 100 miliard Kč. Dokonce ani vyrovnaný rozpočet nám nezajistí splacení našeho dluhu, který nám navíc roste vlivem úroků z dluhu.

Křivka účinnosti dluhových peněz na růst HDP

Křivka odhaluje fakt, že užitek dluhových peněz (= různých balíků na rozhýbání ekonomiky, tzv. prorůstová opatření apod.) nemohou mít kýžený efekt (viz klesající křivka v grafu od konce 60. let). Vedou nejvýše ke krátkodobému a parciálnímu oživení, většinou za cenu vybudování přebytečných kapacit a mrhání vzácnými zdroji.

Závod o astronomické zadlužení byl politicky odstartován. Moderní politikové totiž nic jiného, než produkovat dluhy, neumí. Proto budou i nadále hledat řešení v tištění nových bezcenných peněz.

„Politická moc nikdy nedokáže eliminovat platnosti ekonomických zákonů.“
Eugen Böhm von Bawerk (rakouský ekonom a ministr financí, 1851-1914)

Jaký je osud našich úspor?

Za tuto bankovku dnes dostanete její sběratelskou hodnotu asi 15 Kč.

Přitom v roce 1910 jste ji mohli volně směnit v bance za 55 uncí ryzího zlata (1.772.000 = výkupní cena EKKA-Gold dne 22. 6. 2012).
Toto je rozdíl mezi pravdou a politickým slibem.

 
Zlato bylo, je a vždy bude jedinou pravou měnou světa. Dokonce měnou globální, neboť za zlato nakoupíte i v Nikaragui, Botswaně nebo Bangladéši. (Zkuste tam vytáhnout Euro nebo Kč…)