Aktuality

07.01.2015
Zlato v Eurech zhodnotilo za rok 2014 o 11,4% a v CZK dokonce 12,3%

Poválečná ekonomická hegemonie USA vedla ke stavu, že vše hodnotné na tomto světě je obchodováno v USD. Mimo jiné také zlato a vzácné kovy.

I evropská média komentují vždy vývoj ceny zlata v USD. Pro evropské investory je vývoj ceny v USD nepodstatný, neboť své životní náklady platí v Eurech, případně jiných měnách, například CZK.
Snadno tak může zůstat nepovšimnut fakt, že zlato přineslo evropskému investorovi v roce 2014 zisk ve výši 11,4% (pro srovnání německý akciový index DAX jen 2,4%). Pro českého investora je výsledek ještě o něco lepší, neboť CZK oslabila v roce 2014 o 0,9%, což představuje pro Čecha přidaný zisk.

Rok 2015 začíná velmi pozitivním vývojem: prolomením psychologicky důležité hranice 1 000 Euro za unci směrem vzhůru (dne 7. 1. 2015 = 1 021 Euro/unci) se kompletuje významná obratová formace, která dává zlatu pro následují roky významnou cenovou fantazii.

Vezmeme-li v úvahu, že zlato má za sebou více než 3 a půl leté období propadu o téměř 40% a přičteme-li k tomu rizika geopolitická, rizika poklesu ekonomiky v důsledku protiruských sankcí a rizika možného propadu kapitálových trhů, které se pohybují v blízkosti svých historických maxim, jakož i rizika vypuknutí dalšího kola evropské krize v důsledku možného vystoupení Řecka z měnové unie, pak by se zde mohlo jednat o „koktejl Red Bull“, který by mohl dát zlatu v následujících obdobích křídla…